Ruiskumestarin talo, Helsingin kaupunginmuseo

Helsingistä oli tullut Suomen suuriruhtinaskunnan pääkaupunki vuonna 1812, jolloin kaupunki alkoi laajeta myös Kruununhaan pohjoisosaan, joka oli aiemmin laidunmaita. Kristianinkatu 12 sijaitseva talo on kantakaupungin vanhin puinen asuinrakennus. Talon rakennusaika paljastui vasta 2020 tutkimuksessa ollen 1816. 

Sen rakennutti alkuperäisen tiedon mukaan merimiehen leski Christina Wörtin. Kuitenkin myöhemmän vuoden 2020 kaupunginmuseon tutkimusten mukaan kuvio oli erilainen. 

Christina tytär Eva Sophia oli muuttanut piikomaan Viaporin linnoitukseen  (Suomenlinnaan) vuonna 1815, jossa tämä tapasi leskeksi jääneen kenraalimajuri Jevgraf Durnovon, jonka kanssa hän avioitui ja sai pojan. Avioliitto oli epäsäätyinen puolisoiden ikäeron oltua 30 vuotta. Durnovo rakennutti Kristianinkatu 12:een nykyisen talon vuonna 1816. Omistajaksi talolle merkittiin Durnovon köyhä anoppi, leski Wörtin, tuntemattomista syistä.

Christina Wörtinille ja tämän lapsille oli määrätty holhooja, joka Wörtinin kuoltua yritti saada talon kuolinpesän itselleen ja myydä sen. Venäjälle muuttanut Durnovo yritti estää myynnin ja haki omistusoikeutta taloon oikeusdessa, mutta merkintää kenraalimajurin omistuksista ei löytynyt, tämä hävisi ja talo myytiin.

Talon huonejärjestys vastasi nykyistä, mutta ulkoseinät oli alun perin punamullattu ja talossa oli aumakatto. Kuistia ei ollut.

Tontilla on alusta asti ollut piharakennus, jota on käytetty eri aikoina saunana, leivintupana ja asuntona. Tontin perällä oli ulkorakennus, jossa sijaitsivat talli, navetta, vaunu- ja puuvaja sekä ulkohuoneet. Tontilla oli myös kaivo.

Wörtinin jälkeen kiinteistöllä oli useita lyhytaikaisia omistajia, joista osa ei asunut talossa itse vaan vuokrasi sitä muille.


Ruiskumestari pihallaan hevosineen, taustalla perhettä, n. vuonna 1920. Katso suurempi kuva täältä. Kuva: Constantin Grünberg / HKM

Vuonna 1859 tontin rakennuksineen osti silloinen ruiskumestari Alexander Wickholm, joka vastasi muun muassa kaupungin palokalustosta ja nuohouksen valvonnasta. Wickholmin perheeseen kuuluivat Erika-vaimo sekä lapset Augusta, Alexander ja Frans. Vuonna 1863 perhe muutti raatihuoneelle, jonka vahtimestariksi Alexander Wickholm palkattiin. Kristianinkadun talot annettiin vuokralle.

Vuonna 1868 Wickholm suunnitteli talon laajentamista, mutta toteutti vain katon muuttaminen satulakatoksi ja ullakon avartamisen. 1870 perhe muutti takaisin Kristianinkadulle, jossa kaupunginvoudiksi edennyt Alexander Wickholm asui loppuikänsä vuoteen 1896 asti.

Wickholmin tytär Augusta Nevalainen peri tontin rakennuksineen. Hän kunnostutti puutalot, uusi tulisijoja ja muutti päärakennuksen avokuistin umpinaiseksi. Vuonna 1905 hän antoi purkaa talousrakennukset tontin perältä ja rakennutti niiden tilalle kolmikerroksisen kivitalon, jossa oli vuokra-asuntoja.

Augusta Nevalaisen kuoltua vuonna 1912 talo siirtyi hänen Martta-tyttärelleen, joka muutti myöhemmin sukunimensä Bröyeriksi. Pääosin ulkomailla ja muualla Helsingissä asunut tanssitaiteilija Martta Bröyer muutti takaisin taloon 1956. Vuonna 1974 kulttuuri- ja rakennushistoriallisesti arvokas kiinteistö myytiin Helsingin kaupungille.

Perusteellisen tutkimuksen ja restauroinnin jälkeen Helsingin kaupunginmuseo avasi puurakennukset Ruiskumestarin taloksi nimettynä museona 1980. Sen jälkeen taloja ja museota on korjattu ja uudistettu pari kertaa, mm. vuosina 2016–17.

https://ruiskumestarintalo.fi/nayttelyt/ruiskumestarin-koti/



Stadissa.fi tarjoaa vinkkejä vapaa-aikaan vuoden ympäri.

Voit vinkata mukaan tapahtuman tai uutisen Helsingin seudulta.


Jaa sivu:



(Translate page)





Vinkkaa tai lisää tapahtuma tähän paikkaan
Ehdota kiinnostavaa paikkaa






Osoite

Kristianinkatu 12
00170 Helsinki






Backaksen kartanon

Kesä täynnä viihdettä ja huippukeikkoja Backaksen kartanolla
Lue lisää




Laidunvierailut

Uutelan kesässä pääsee laidunvierailuille katselemaan eläimiä
Lue lisää




Korttelitapahtumat

Kyläjuhlat täyttävät ryminällä kevään ja alkukesän
Lue lisää




Olympiastadionin kierrokset

Olympiastadionilla avoimia ovia ja kierroksia kaupungin katolta maan alle
Lue lisää




Kissakahvila Helkatti

Tässä kissojen valtakunnassa voit hengähtää ja saada tassuterapiaa
Lue lisää




Nuorilla ilmaisia palveluita

Lapsille ja nuorille ilmaistapahtumia ja vapaa pääsy maauimaloihin
Lue lisää




Lasten ja nuorten kesälierit

Roasberg avasi uuden kahvilan Kallioon, salaattibaari sai heti kiitosta
Lue lisää




Lasten ja nuorten kesälierit

Tatuointien suosio vain kasvaa - tyylit vaihtelevat aikaa peilaten
Lue lisää




Lasten ja nuorten kesälierit

Kesäleireissä riittää tarjontaa - suosituimmat täyttyvät nopeasti
Lue lisää




Kaapelimuseot

Kaapelimuseoiden ilmaisilloissa kolme museota avaavat ovensa
Lue lisää




Ateneumin taidemuseo

Rajoja rikkoneet taiteilijanaiset esillä Ateneumin taidemuseossa
Lue lisää




Finlandia Bistro

Alvar Aallon jalanjäljillä Finlandia Bistrossa
Lue lisää




Metal

Hellsinki Metal Festival jyrää Nordikselle elokuussa
Lue lisää




Heureka

Heurekassa hyppäät ajassa taaksepäin - ja näet jääkauden jättiläiset
Lue lisää




Luonnontieteellinen museo

Reidar Särestöniemi - värien mestari tiettömän tien takaa
Lue lisää




Luonnontieteellinen museo

Teemaillat tarjoavat kiehtovia luontoaiheita kevään ajan
Lue lisää




John Williams

John Williamsin Star Wars -elokuvien helmiä kuullaan Musiikkitalossa
Lue lisää




Kuohuviinit

Alkon asiantuntija antaa vinkit kuohuviinin valintaan
Lue lisää




Winest

Tässä on Helsingin ensimmäinen georgialainen viinibaari
Lue lisää




Maistuvat brunssit tuovat pientä luksusta elämään
Katso tarjontaa




Meilahden kartano

Tyhjillään olleessa Meilahden kartanossa puhaltavat uudet tuulet
Lue lisää




Tämä kahvila säväyttää - Ullanlinnan uutuus on kuin nukkekoti
Lue lisää




Punavuorelainen olutravintola vähentää hävikkiä tuoppi kerrallaan
Lue lisää




Konepajalle avautui rytinällä uusi korttelikino
Lue lisää




Munkkiniemeen avattiin ensimmäinen second hand -liike
Lue lisää




Tästä rakastetusta kaupasta löytyy makeaa joka makuun
Lue lisää




Kallion kirkon tornista avautuvat upeat näkymät kattojen yli
Lue lisää




"Järjestyy" - Bugatti ovelle, yksityislentokone tai helikopteri pikana
Lue juttu




Mistä löytyvät Helsingin maukkaimmat pizzat?
Katso täältä




Stand-up piristää harmaata arkea - Katso keikkatarjontaa
täältä




Uuden pikaratikan varrelta löytyy paljon nähtävää
Katso tärpit




Värikäs kuplatee on suosittu ja eksoottinen juomaherkku
Lue lisää




Vesipuistoissa polskitaan ja nautitaan - lämpimissä vesissä
Lue lisää




Tulevaisuuden taide hyödyntää tekoälyä luovasti ja leikitellen
Lue lisää




Tämä puisto täyttyy yleisöstä kukinnan aikaan, mutta on upea vuoden ympäri
Lue lisää




Kiasman ilmaisperjantaina kannattaa piipahtaa taidemuseossa
Lue lisää




Mistä löytyy seudun maukkaimmat burgerit? Nämä kannattaa testata
Lue lisää