Sininen huvila ja sen vieressä sijaitseva Sinisen huvilan kahvila tarjoaa upeat näkymät Töölönlahdelle ja sen yli Finlandia-talolle. Idyllinen pihapiiri Linnunlaulun huviloiden ympäröimänä. Kahvila auki kesäisin, keväällä ja syksyllä säävarauksella. Kahvila on osa Sinisen huvilan pihapiiriä.
Kahvila on Päivi ja Lassi Heleniuksen perheyritys ja se on toiminut samalla paikalla 1990-luvun puolivälistä alkaen. Kahvila syntyi halusta jakaa upea maisema kahvinrakastajien kanssa ja tuoda luonto lähelle kaupunkilaisia. Yrittäjät haluavat myös pitää perinteitä yllä. Kahvilassa leivonnaiset valmistetaan itse omilla resepteillä.
Huvilan pohjoispuolella aukeaa Töölönlahdelle Cafe Taideterassi. Talon osti Lassi ja Jorma Heleniuksen isoäiti, jonka jälkeen taloa on kunnostettu. Sittemmin talon omistus on jaettu kahtia veljesten kesken. Sinisen huvilan kahvilan puolen omistaa Lassi Helenius ja Taideterassin puolen isoveli Jorma Helenius.
Katso vahvistusviesti sähköpostistasi. Vahvistuksen jälkeen olet mukana ja saat jatkossa vapaa-ajan vinkit sähköpostiisi.
Emme lähetä viestejä usein. Viestit kannattaa pitää tallessa ja palata niihin myöhemminkin.
Stadissa.fi - nappaa vinkit vapaa-ajalle!
Tämä kenttä on pakollinen.Anna sähköpostiosoite oikeassa muodossa.Syötä tiedot oikeassa muodossa. E.g.: 10 € / 15 €Tietoja ei ole tallennettu. Haluatko varmasti sulkea lomakkeen?Odottamaton virhe (kuten nettiyhteyden katkeaminen) esti tietojen tallentamisen.. Yritä uudelleen.Anna päivämäärä.Anna alkamisaika.Some dates are being edited. Please confirm your changes before submitting the form.Your upload exceeds the authorised amount. Please remove some files and try again.Tuntematon virhe esti kuvien tallentamisen. Kokeile uudestaan esimerkiksi pienentämällä ensin kuvatiedoston kokoa.You must accept the images publishing terms and condition.You forgot to choose an image to upload. Please select one now.Bad date format, please use the calendar to pick a date.